Ankara Nisan 2010

11 Nisan 2010 tarihinde yapılan Ankara toplantımız:

Toplantımızın açılışı,  Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ali ORMAN’ın  üyelerimizi saygı duruşuna davet etmesi ve şehitlerimizin ruhaniyetine dua etmesiyle başladı. Konuşmasını yapmak üzere sözü Dernek Başkanı sayın Mustafa Orman Bey’e takdim etti. Başkan konuşmasında, gündem olarak başlıklar halinde şunlardan bahsetti:

     1 – Şenlik tarihi,

     2 – Şenlikte farklı neler yapılabilir,

     3 – Gençlerimizden sunuculuk yapabilecek, yarışma organize edebilecekler var mı?

     4 – Üyelik ve aidat ve mali durumlarla ilgili bilgi verilmesi,

     5 – Derneğimize yeni katılacakların giriş ücreti ve aidatları hakkında,

     6 – Eylül veya Ekim ayında 3. Yıl dolması nedeni ile yönetim kurulu seçimi yapılması,

     7 – Görüş ve temenniler.

      1 – Şenlik tarihi; Ramazandan 10 gün önce ve taleplerin de bu yönde olması nedeniyle 01 Ağustos 2010 olarak gerçekleştirilecektir. (Çok önemli bir şey olmadığı takdirde değişmeyecektir.)

       2 – Şenlikte farklı neler yapılabilir; Farklı bir sanatçı ve çocuklara daha çok önem verilmesi için çalışmalar yapılması dile getirildi. Bu konuda organize yapabilecek kişiler varsa bizlere yardımcı olmasını bekliyoruz.

        3 – Gençlerimizden sunuculuk yapabilecek yarışma organize edebilecekler; Bir önceki maddede belirtildiği gibi sunuculuk yapabilecek ve çocuklara yarışmalar yaptırabilecek kapasitede olan arkadaşlarımız varsa onların yardımlarını ve bu konuda bizimle irtibata geçmelerini rica ediyoruz.

        4 – Üyelik ve aidat ve mali durumlarla ilgili bilgi verilmesi; Aidatlar hakkında bazı üyelerimizin katılımının çok zayıf olduğu gözlenmiştir. Üye olmuş ancak; giriş ücreti de dahil olmak üzere hiç ödemeyen üyelerimiz olduğunu belirtti. Aidat borcunu ödemeyen üyelerimizin bir an önce ödemelerini, öbür üyelerimize haksızlık yapıldığı beyan eden Başkan mali durumla ilgili olarak da bu paralarla neler yaptınız diye bizlerden hesap sorulmasını bekliyoruz dedi. Gelir ve giderimiz ile ilgili bilgiler verildi. Bu konuda Aidat listesi yayınlanınca tam olarak orada görülebilecek.

         5 –  Derneğimize yeni katılacakların giriş ücreti ve aidatları hakkında; Yeni katılacak üyelerimizin, giriş ücreti 20 TL,  aidat olarak da 10 TL olmak üzere toplam 30 TL alınmasına ve seçime kadar böyle devam edilmesine karar verilmiştir.

         6 –  Eylül veya Ekim ayında 3. Yıl dolması nedeni ile yönetim kurulu seçimi yapılması; Eylül veya Ekim ayında Genel Kurul yapılması, İstanbul’a 3,  Ilgaz’a 1 Yönetim kurulu üyeliği statüsü verilmesi kararlaştırılmıştır.

       7 – Görüş ve temenniler;   Görüş ve temenniler bölümünde gündeme damgasını vuran konu; öğrencilere verilen yardım oldu. Bir  üyemiz “dernek parasını nasıl olur da siz öğrencilere yardım olarak verirsiniz” diyerek, üyelikten ayrılmak istiyor olmasıydı. Halbuki o bahsedilen öğrenciler ilerde yapılan iyilikleri unutmayacak, bir yerlere geldiği zaman onlar da başkalarına yardım edeceklerdi. Bunu bilmiyorlardı. Konuşmamda buna örnek olarak şu örneği verdim:

                  Harun Reşit veziri ile birlikte tedbil-i kıyafet dolaşırken bahçesinde hurma fidanları diken bir ihtiyar görür. Selam verip yanına yaklaşır ve aralarında şu konuşma geçer:
    – Kolay gelsin, ne yapıyorsun böyle?
    – Hurma fidanları dikiyorum.
    – Peki bu diktiğin hurma fidanları ne zamana kadar büyür ve meyve vermeye başlar?
    – Kim bilir belki on, belki yirmi sene sonra yetişir ve meyve vermeye başlar.
    – Peki onların meyvelerini görebilecek misin?
    – Bu yaşlı halimle belki göremem. Ama bizden öncekilerin diktikleri ağaçların meyvelerini biz yedik. Biz de bizden sonrakilerin istifadeleri için bu hurma fidanlarını dikiyoruz.
Bu cevap Harun Reşit’in hoşuna gider ve bir kese altın verir. İhtiyar, Allah’a hamd eder ve:
    – Diktiğim ağaçlar hemen meyve verdi.
Bu söz üzerine Harun Reşid bir kese daha altın verir ve ihtiyar yine Allah’a hamd eder ve:

    – Herkesin diktiği meyve ağaçları yılda bir defa mahsul verir, benim diktiğim fidan senede iki defa ürün verdi der. Bir kese daha altın verir Harun Reşit ve hemen terk eder orayı.

                                                                                ********

     Bir başka misali de Ali Çelen bey’in astsubay olarak görev yaptığı yerlerde ağaç dikmenin önemini vurguladığı bir çalışmasından örnek vererek  “sana mı kaldı ağaç dikmek” diye karşı çıkan bir arkadaşına, şimdi gölgesinde oturduğun ağacı kim dikti? sorusu ilginçti.

     En ufak bir sıkıntı da hemen, ben üyelikten çıkmak istiyorum sözüne çok kırılıyorum. Yahu ben bu köyden hiç bir çıkarım yokken, hem aidatımı ödüyorum, hem elimden gelen hizmeti yapmaya çalışıyorken, bazılarına ne oluyor ki hemen ilk fırsatta gemiyi terk etmeye çalışıyor anlayamıyorum. Bazen benim dediğimde olmuyor. Örneğin: Ben diyorum ki, ücreti binenler tarafından ödenmesi şartıyla, cenazelerde otobüs tutalım, yemeğini biz verelim bunların bir kısmını dernek karşılasın dememe rağmen, haklı gerekçelerle kabul görmüyor. Ben hemen ayrılmak istiyorum diyor muyum? (Admin)

      Şenlikte verilen yemekler bu sene sadece kavurmalı pilav olması kararlaştırıldı.

       Bir başka haberde, Ankara Çankırı Gençlik derneğimiz, Çankırı Gençlik Futbol Turnuvası adı altında Çankırılı gençlerimizi bir araya getirecek, birlikte paylaşımda bulunabilmelerini sağlayacak bir organizasyon düzenliyor. Bu yıl birincisi düzenlenen bu organizasyon Ankara’da yaşayan Çankırılı gençlerin birlikte hareket edebilmelerine, gelecekte birçok etkinlikte aynı karelerde yer almalarına ilham kaynağı olacaktır. Çankırı Gençlik Derneğimiz gençlerin bu organizasyonu hep birlikte yapabilmeleri ve bütün gençlerin fikirlerinin değerlendirilmesini sağlamak için bir istişare toplantısı düzenlemiş toplantıya turnuvaya katılmak isteyen 20 köy derneğinden temsilciler katılmıştır. Toplantıda alınan kararlar ile katılım şartları şu şekilde belirlenmiştir;

ÇANKIRI GENÇLİK FUTBOL TURNUVASI KATILIM ŞARTLARI

Çankırı Gençlik Futbol Turnuvası adı altında bu yıl birincisi yapılan bu etkinlik Çankırı Gençlik Derneği organizasyonu olup,  istişare toplantısında  belirlenen  organizasyon komitesince yürütülecektir. Turnuvaya her köy/belde/ilçe/dernek vs tek takımla katılabilir.

Maçlar 7 kişi ile oynanır, her takımın bir maçta 3 oyuncu değiştirme hakkı vardır. Takım kadrosu en fazla 12 kişiden oluşmak zorundadır. Takımlar kadrosunda bulunan 12 kişiden herhangi 7 kişi ile mücadele edebilirler. Turnuvanın bitimine kadar kadroda bulunan 12 kişi haricinde oyuncu alınmayacaktır. Yaş sınırı minimum 16 yaş ( 1994 doğumlu ) ile başlar, üst yaş sınırı yoktur. Oyuncu kadrosunda bulunduğu takımın köy/belde/ilçe vs. kütüğüne kayıtlı olmak veya o oluşuma mensup olduğunu ispatlamak zorundadır. Her takım istediği renk ve formatta kendi formasını yaptırmak zorundadır. 

Maç yapacak takımların formaları aynı renkte olması halinde maç öncesi çekilecek kurayı kaybeden takım organizasyon komitesince yaptırılacak  yelekleri giymek zorundadır. Her takım bir temsilci belirlemek ve turnuva öncesi organizasyon komitesine bildirmek zorundadır. Organizasyonda, takımların kendi belirlediği temsilci muhatap kabul edilecektir.

Organizasyon komitesi hakemleri belirler ve hangi maçlarda görev yapacaklarına karar verir. Bir maçta 2 sarı kart gören oyuncu kırmızı kart ile cezalandırılır. Kırmızı kart gören oyuncu 1 maç oynamama cezası alır. Toplamda 3 sarı kart gören oyuncu 1 maç oynamama cezası alır. Küfürlü saldırı sonucu kırmızı kart gören oyuncu hakem raporu ve organizasyon komitesinin kararı ile turnuvadan ihraç edilir.

Maçlar 30’ar dakika 2 devre olmak üzere toplam 60 dakika oynanır. 18 Nisan 2010 Pazar Saat 21.00 son başvuru tarihi olup, takım temsilcileri oyuncuların kimlik fotokopilerini , katılım dilekçelerini ve katılım ücretini 19 Nisan 2010 Cuma Saat 19.00’da Çankırı Dernekler Federasyonu’nda yapılacak olan toplantıda organizasyon komitesine teslim etmek zorundadır. Bu tarihten sonraki başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Takım temsilcileri veya vekilleri 19 Nisan 2010 Cuma Saat 19.00’da yapılacak toplantıya katılmak zorundadır.Maçlar Pazar günleri sabah saat 11.00 ile 18.00 arası halı sahada yapılacaktır. Katılım ücreti 14 Nisan 2010 Çarşamba gününe kadar organizasyon komitesince bütün masraf ve harcamalar değerlendirilerek belirlenip, açıklanacaktır. ( Tahminen her takım turnuva öncesi bir sefere mahsus olmak kaydıyla 100-200 TL arası) Bu kararlar aşağıda belirtilen takım temsilcilerinin katılımıyla 9 Nisan Cuma günü yapılan istişare toplantısında alınmıştır.

Çankırı Gençlik Derneği Yönetim Kurulu ve Organizasyon Komitesi gerekli görmesi halinde belirlenen şartlara ilave maddeler ekleyebilir. Aliözü Gençlik
Beyköy Gençlik
Büğren Gençlik
Çankırı Gençlik Derneği
Elmalı Gençlik
Göllüce Gençlik
Hüyük Gençlik
İnandık Gençlik
Kadıözü Gençlik
Karaağaç Gençlik
Karatepe Gençlik
Keçiören Meslek Lisesi
Çankırı Grubu
Keçiören Yaren Grubu
Kırovacık Gençlik
Küçükyakalı Gençlik
Ömerli Gençlik
Saçak Gençlik
Sakarcaören Gençlik
Sancar Gençlik
Yaylakent Gençlik  

Katılım şartlarını kabul eden ve turnuvaya katılmak isteyen takımlar en geç 18 Nisan 2010 tarihine kadar katılım taleplerini organizasyon komitesine bildirmek ve katılım evraklarını 19 Nisan 2010 Cuma Saat 19.00’da organizasyon komitesine teslim etmek zorundadırlar. Organizasyon komitesine katılarak aktif görev almak isteyen hemşehrilerimiz de bu isteklerini organizasyon komitesine iletebilirler.  

Organizasyon Komitesi
Bayram Polat 05059173189
Fatih Bayram 05316095618
Mehmet Sevdiyar 05056054918
Mesut Bal 05355621234
Muammer Doğan 05437294371
Hüseyin Gümüşok 05066486334
Mustafa Kıratoğlu 05423302300
Nurullah Danacıoğlu 05073036318
Erkan Kıratoğlu 05465766701
Bahattin Aşıkuzun 05054944944
Dilaver Doğanay 05434047464

TURNUVAYA KATILMA İSTEĞİNİ SÖZ İLE BEYAN EDEN TAKIMLAR
( 11.04.2010 İtibarıyla )
Aliözü Gençlik
Beyköy Gençlik
Büğren Gençlik
Çankırı Gençlik Derneği
Elmalı Gençlik
Göllüce Gençlik
Hüyük Gençlik
İnandık Gençlik
Kadıözü Gençlik
Karaağaç Gençlik
Karatepe Gençlik
Keçiören Meslek Lisesi
Çankırı Grubu
Keçiören Yaren Grubu
Kırovacık Gençlik
Küçükyakalı Gençlik
Ömerli Gençlik
Saçak Gençlik
Sakarcaören Gençlik
Sancar Gençlik
Yaylakent Gençlik
Saray Gençlik
Sakaeli Gençlik

Bu turnuvaya katılmayı bizde taahhüt ettik. Katılmak isteyen 16 yaş üstü kardeşlerimiz varsa, kimlik fotokopileri ile birlikte Mustafa Orman’a ait olan büroya Menekşe sokak 25/1 Kızılay adresine veya  Faks numarası 312 418 44 81 – İş tlf: 312 417 53 46 – GSM 532 466 46 51 Nolu telefona 17 Nisan 2010 Cumartesi saat 17:00’ye kadar isimlerini yazdırsınlar.

        İşlerini bırakarak toplantımıza iştirak eden bütün köylülerimize teşekkür ederiz. Sizleri resimler ve Video ile baş başa bırakıyorum saygılarımla.

Haber, resimler ve video: Kamil BEKCİ

Bir Cevap Yazın