Şenlik 2010 – 1. Grup

3. Yayla Şenliğimiz

01 Ağustos 2010 Pazar Günü Yapıldı

Cuma günü bütün köylülerimizin katılımı ile şenlik alanında mıntıka temizliği yapıldı. Cumartesi günü bayraklar asılarak protokol yeri ve misafirlerin oturacağı yerler hazırlandı. Pazar günü aksaklık olmaması için akşam görev dağılımı yapılarak kimin ne işle meşgul olacağı belirlendi.

Pazar günü sabahın erken saatlerinde tekrar şenlik yerimizdeydik. Ankara Büyükşehir Belediye yetkilisi Harun Koray Karakaya ve ekibi, çocukların eğleneceği oyun parkı, şapka, patlamış mısır, pamuk şeker ve top dağıtımları için ayırmış olduğumuz alanı hazırladılar. Bizler de diğer eksikleri gözden geçirdik ve tamamladık.

Şenliğimiz saat 09.30’da bütün köylülerimizin birbiriyle selamlaşması ile başlayıp saat 10.00’da bütün şehitlerimize saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı müteakiben Sayın Dernek Başkanımızın konuşması ile resmi açılış yapılmış oldu.

Başkanımız; derneğimizin 3 yılı doldurduğunu, bu zaman dilimi içinde nasıl hizmetler verdiğimizi anlatan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü : “Aslında üye sayımızın 400 olması gerektiği halde 198 kişiye ulaşmış bulunmaktayız. Bu da bir başarıdır ama bize göre azdır. Bu 3 yıl zarfında derneğimizin merkezinin Ankara olması hasebiyle Çankırı Dernekler Federasyonu’na üye olduk. İyi faaliyetler göstermemizden dolayı federasyon seçiminde yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda genel muhasipliğe seçilmiş bulunmaktayım. Önümüzdeki 2 ay içerisinde derneğimizin yönetim kurulu seçimi vardır. Aday olmak isteyen arkadaşlarımız varsa şimdiden kendilerini hazırlasınlar.” dediği konuşmasını bütün misafirlerimize hoş geldiniz diyerek noktaladı.

İkinci konuşmacı Çankırı Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Adem Can konuşmasında: “3. Yayla Şenliklerine benim de 3’üncü katılışım. Derneğin kuruluşundan bu yana kısa bir zaman geçmesine rağmen çok iyi gelişmeler kaydetmişsiniz.” dedi. Konuşmasında birlik ve beraberliğin önemini vurgulayarak devam etti: “Bu hızlı çalışmalarınızı takdir ederek, dernek başkanınız Sayın Mustafa Orman’ı, Federasyon Başkan Yardımcısı ve Genel Muhasip olarak yanımıza aldık. İnşallah bu birlikteliğiniz bozulmaz ve daha nice önemli işlere beraber imza atarız.” diyerek saygı ve selamlarını sunup konuşmasını tamamladı.

*********

Üçüncü konuşmacı Ilgaz Kaymakamı Sayın Cahit Çelik konuşmasında; köyümüzün kadastro çalışmalarının tamamlandığını ve herkesin nasıl bir kimlik kartı varsa, taşınmazların da bir kimlik kartı olması gerektiğini belirtti. Tapuların önemini vurgulayarak; biraz sonra tapu sahibi olan bütün köylüleri temsilen beş kişiye tapularının verileceğini, diğer hak sahiplerinin de mutlaka tapularını almalarını ve belediyeye tescil ettirmelerini söyleyerek, saygı ve selamlarını sunup konuşmasını sonlandırdı.

Dördüncü konuşmacı Çankırı Ak Parti Milletvekili Sayın Nurettin Akman da: “Yuvasaray köyünün çok değerli insanları; hanımefendiler ve beyefendiler. Bu sıcak yaz gününde buraya toplanarak birlik ve beraberliğinizi simgelemiş ve çocuklarınıza güzel bir örnek oluşturmuşsunuz. Teşriflerinizden dolayı sizleri kutluyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum. Allah birlikteliğinizi bozmasın. Acaba bundan otuz kırk yıl önce engine köyünün sakinleri bugünü hayal edebilirler miydi?” dedi ve ekledi: “Kaymakamımızın belirttiği gibi tapu kadastro işlemlerinin bitmesi dolayısı ile sembolik olarak beş kardeşimize tapusunu teslim edeceğiz.” diyerek tapunun önemini belirtmek için Kerkük’ten örnek verdi. Kuzey Irak yönetiminin ele geçirdiği Kerkük’te yapılan ilk işin tapu kayıtlarını yok etmek olduğunu söyleyen Akman, “Tapunun ne anlama geldiğini vurgulamak istedim” dedi.

Köyümüzle ilgili olarak, “Köydes projesi kapsamında gelecek sene Yuvasaray Köyü’nü, köye kanalizasyon yapılması için programımıza alacağız. Kaymakamımız ve il genel meclisi üyelerimiz de buradalar, onların da bilgileri var ve hep beraber ilgilenerek bu sorunu da çözeceğiz inşallah.” dedi.

“Diğer bir konu da, Ilgaz ile ilgili olarak Ilgaz’ı kayak merkezi haline getirmek olacaktır. Bu konuda ihale yaptık ve 6.5 trilyon ödenek çıkarttık. Bursa’da Uludağ nasılsa, burada da Ilgaz öyle olacak. Bunun için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Beni dinlediğiniz için teşekkür eder saygılar sunarım.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmacılarımıza bütün işlerini bırakarak zaman ayırıp şenliğimize icabet etmelerinden dolayı Dernek Yönetimi olarak köylülerimiz adına teşekkür eder saygılar sunarız.

Katılımcılar

Nurettin AKMAN                       AK PARTİ ÇANKIRI MİLLETVEKİLİ
İdris ŞAHİN                                AK PARTİ ÇANKIRI İL BAŞKANI
Cahit ÇELİK                                ILGAZ KAYMAKAMI
Cevdet ÇETİN                             ILGAZ BELEDİYE BAŞKANI
Adem CAN                                   ÇANKIRI DERN. FED. BAŞKANI
Hasan PARSAK                           ÜST TEĞM. GARNİZON KOM.  
Sadettin TÜRKMEN                    ILGAZ EMNİYET MÜDÜRÜ
Ebru LEBLEBİCİ                         ILGAZ MAL MÜDÜRÜ
Kerim DEMİR                              ILGAZ NÜFUS MÜDÜRÜ
Hüseyin TOPRAKÇI                    KAYM. YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
Mustafa DÖNMEZKUŞ               ILGAZ KADASTRO MÜDÜRÜ
Mustafa GÜVEN                           ILGAZ ORMAN İŞLETM MÜDÜRÜ
Hasan ÇAKIR                                İL GENEL MECLİS ÜYESİ
Faruk KARABIYIK                       İL GENEL MECLİS ÜYESİ
İsmail DEMİRCİ                           BELEDİYE MECLİS ÜYESİ
Mustafa CENNET                         BELEDİYE MECLİS ÜYESİ

Bizim davetimizi kırmayarak şenliğimize iştirak eden ve gelmek isteyip de gelemeyen bütün misafirlerimize Derneğimiz adına çok teşekkür eder saygılar sunarız.

Ayrıca katılmak isteyip de katılamayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Melih GÖKÇEK telefonla arayarak “Programımın çok yoğun olması sebebi ile nazik davetinize icabet edemedim, oradaki bütün misafirlerden özür diler ve iyi eğlenceler dilerim.”diyerek saygı ve selamlarını sundu. Çocukların eğlenmesi için tahsis ettiği oyun parkı, hediye olarak verdiği şapka, patlamış mısır, pamuk şeker ve top dağıtımı için, kendisine ve parklar müdürü olan değerli hemşerilerimiz; Recep Tezcan, Fatih Tezcan yardımcıları Harun Koray Karakaya ve ekibine yürekten teşekkür ediyor saygılar sunuyoruz.

3.YAYLA ŞENLİKLERİ İÇİN KATKIDA BULUNANLAR

  1- FEYZULLAH ORMAN      400 TL
  2- AYHAN BEYAZ                150  TL
  3- OSMAN GÜNDÜZ            150 TL
  4- ŞÜKRÜ GÜNDÜZ            150 TL
  5- EFGAN GÜNDÜZ             150 TL
  6- EKREM TİRYAKİ             150 TL
  7- İLHAN ORMAN                100 TL
  8- CEMİL TİRYAKİ               100 TL
  9- RAMAZAN ÇÜRÜK          100 TL
10- ÖZGÜR BEYAZ                  50 TL
11- ÖMER BEYAZ                    50 TL
12- AHMET ÇÜRÜK                 50 TL
13- ORHAN KESKİN                50 TL
14- VURAL KESKİN                50 TL
15- ABDULLAH SAYKAL        50 TL
16- AYŞE KUŞ                          50 TL
17- HÜSEYİN KESKİN             20 TL
18- İSMAİL HARMANBAŞI      20 TL
19- İLHAMİ UYANIK                20 TL
20- ÜNAL KARAMAN               20 TL
21- AYHAN UYANIK                20 TL
22- AHMET ERDOĞAN             10 TL
23- SÜLEYMAN EĞRİBAŞ                100 Kilo Pirinç
24- HAMİT ÇAVUŞ                              50 Kilo Pirinç
25– H.MEHMET BEYAZ  Hediyelik Şemsiye,Tişört, Buz kazıyıcı ve Post it.

Konuşmalardan sonra programımız öğle yemeği ile devam etti. Yemek sonrası köyümüzün değerli hocaları namaz vaktini bildiren çift ezan okuyarak bizleri namaza çağırdılar. Öğle namazını şenlik yerinin üzerindeki pınarın yanında cemaatle eda edip geri döndük.

Programımız; yerel sanatçılarımızdan Murtaza Bey’in, “Aşık Murtaza” tiplemesiyle ve federasyonumuzun yaren reisi  Zafer Gönültaşı ile ekibinin gösterileriyle devam etti.

Geçen sene şenlik ağamız olan Sayın Mahmut Orman ağabeyimizin rahatsız olması nedeniyle, onun yerine 2008 şenlik ağamız Sayın Abdullah Saykal vekalet etti. Rahatsız olan Mahmut ağamıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Bu sene Ağalığa 25 kişi 50 şer lira vererek katıldı. Katılanlar :

1 – AYHAN BEYAZ
2 – ŞÜKRÜ GÜNDÜZ
3 – ABDULLAH SAYKAL
4 – MUSTAFA ÇÜRÜK
5 – HAMZA ŞAHİN
6 – İSMAİL KESKEN
7 – MUSTAFA ORMAN
8 – ETHEM KILINÇ
9 – MEHMET ÜNSAL
10-MUAMMER KUŞ
11-AHMET ORMAN
12-ABDÜL KİREMİTÇİ
13-NEJAT BEKCİ
14-ABDULLAH ÇIRACI
15-BEKİR ÜNSAL
16-İLHAN ORMAN
17-AHMET ÇÜRÜK
18-ABDULLAH BEYAZ
19-İBRAHİM KAYIKÇI
20-FUAT SARI
21-NERİMAN KARAMAN
22-HÜSEYİN TİRYAKİ
23-FERUDUN BEYAZ
24-ARİF TİRYAKİ
25-EFKAN GÜNDÜZ

Yapılan artırma sonucu Ahmet ÇÜRÜK kardeşimiz 2000 TL ile 3. ncü Yayla şenlik ağası oldu kendisini tebrik ediyor hayırlı olmasını diliyoruz. Ağalık seçimine katılan diğer kardeşlerimize de katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

********

Hediye çekilişi ile devam edildi.

Bu sene 31 adet hediyemiz vardı. Bunlar:

37 Ekran Tv379İsmail Çürük
Nokıa 1661 Cep Telefonu043Ali Erdoğan
Samsung E1081 Cep Telefonu008Ramazan Çürük
Samsung E1081 Cep Telefonu151Emre Keskin
Laxon Telsiz Telefon169Elif Kılınç
Elektrikli Süpürge266Sena Nur Çınar
Elektrikli Süpürge001Murat Kocamaz
DVD Player165Mehmet Koç
Düdüklü Tencere016 
Tava Takımı119Sinan Çavuş
Buharlı Ütü293Emre Ünsal
Buharlı Ütü369Şerafettin Ekmen
Elektrikli Su Isıtıcısı399Sıtkı Şahin
Elektrikli Su Isıtıcısı188Murat Ertuğ
Elektrikli Su Isıtıcısı072Büşra Beyaz
Banyo Seti213Ahmet Çürük
Çorba Seti039Fatih Orman

Diğer hediyeler de Şemsiye ve Buz kazıyıcısı idi. Hediye kazananlara hayırlı olsun iyi günlerde kullanırlar inşallah.

Yemek dağıtımında görevli genç kardeşlerimiz de şu isimlerden oluştu

Ata Hızarcı
Recep Çalışkan
Murat Yumrukaya
Turgut Kılınç
Muammer Çelik
Mustafa Çelik
Muhammed Hızarcı
Adem Darendeli
Ercan Tiryaki
İsmail Karaman
Bayram Gündüz
Aydın Şahin
Ercan Şeker
Engin Çürük
Tolga Orman
Murat Ünsal
Resul Sepetçi
Ramazan Gürüz
Cemal Uçar
Sadık Tembel
Recep Çürük
Yahya Tiryaki

Programımız saz ekibi ve davul zurna ekibinin ritimleriyle coşkulu şekilde devam ederken aşağı tarafta ise; Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin bedava patlamış mısır, pamuk şeker dağıtımı çocukları sevindirdi. Bir taraftan da oyun parkında çocuklar doyasıya eğlendiler. Yine başka bir yerde çocuklara şapka ve toplam 300 adet bedava futbol ve basketbol topu dağıtılması, günün en güzel görüntüleriydi.  Programın sonlarına doğru ise; yine büyükşehir belediyemizin kukla sanatçısı kardeşimiz, çocuklarla güzel oyunlar oynayarak eğlenceli vakit geçirmelerini sağladı.

Tek şikayet edilen konu ise bazı misafirlerimizin semaver yakmalarıydı. Bu konuda çok şikayet aldık. Dumandan rahatsız olanlar haklı olarak bize çok sitemde bulundular. “Astımı olan var, nefes darlığı olan var niye ikaz etmiyorsunuz?” dediler.

İnşallah bir dahaki sene kimse semaver yakmaz.

Bir şenliğimiz daha kazasız belasız sona ererken emeği geçen bütün köylülerimize ve misafirlerimize ismini zikrettiğimiz veya unuttuğumuz varsa (kesinlikle kasıt yok)hepsine ayrı ayrı teşekkür eder saygılar sunarız.

Sizleri fotoğraf ve videolar ile baş başa bırakıyorum 245 adet fotoğraf var. “Sonraki” yazan linki tıklayarak fotoğraflara bakabilirsiniz.

Not: Burak Maraz kardeşimizin çektiği videoları da, kendisi hazırlayıp gönderdiği zaman yayınlayacağım. Bilgilerinize…

Bir daha ki seneye de buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Bir Cevap Yazın